Dezastru la sesiunea de toamna a bacalaureatului

1
Dezastru la sesiunea de toamna a bacalaureatului. 64.000 de tineri nu au niciun viitor
Dezastru cu repetitie si la sesiunea de toamna a bacalaureatului. 80% dintre candidati au picat examenul, cu note rusinoase. In cifre absolute, vorbim despre 64.000 de tineri care nu au in acest moment nici un viitor.
Ads by INTERNET PROTV

S-ar putea indrepta catre o meserie, dar multi cred ca este rusinos sa lucreze ca ospatari sau mecanici si prefera sa stea acasa, pe banii parintilor.

Din cei 72.462 de candidati care s-au prezentat la sesiunea de toamna, doar 14.751 au reusit sa ia note peste 6 si sa promoveze bacalaureatul:

''Am picat, asta e...''

"De la exceptional in bine, mai bine de atat nici ca se putea"....

''Nu l-am luat, nu am invatat...''

Celor care au picat li se adauga alti 7.000 care nu s-au mai prezentat deloc la examen. In total, sunt peste 64.000 de tineri care nu stiu incotro s-o apuce.

La o rascruce care parea fara iesire a fost anul trecut si Dragos, dupa ce a picat bacalaureatul. S-a inscris la cursuri de calificare si dupa 3 luni de practica a obtinut o diploma de barman ospatar. Acum se intretine singur si aduce si bani in casa.

''Am colegi care au bacalaureatul, facultate, care lucreaza cu mine. Au aproape acelasi salariu, adica acelasi salariu", spune Dragos.

Nici alt tanar, din Timisoara, nu face o tragedie din faptul ca a picat pentru al doilea an consecutiv examenul.

''-Am si lucrat, nu am avut timp.

-Ce ai lucrat?

-Trebuie sa muncim, am lucrat ca bucatar", spune Marius.

Iar pe Marius nu il afecteaza faptul ca nu are o diploma de bac.

''Sunt fotbalist, plec in afara. Am contract in afara....In Italia, la Calcio Ferarra. Tre' sa gasesti altceva, nu? Nu poti sa stai nici acasa sa mori de foame", declara Marius Stoica.

Mai multe informatii gasiti aicea:http://stirileprotv.ro/bacalaureat/ce-perspective-de-angajare-au-cei-aproximativ-80-dintre-candidatii-de-la-bacalaureat-care-au-picat.html
Imagine

Înapoi la “Stiri, actualitati, informatii”